Мета: Ознайомити слухачів з прийомами входження за допомогою музики в стан рівноваги між розумом та почуттями, підтримувати цей стан, фіксуючи та практикуючи в собі відчуття “внутрішньої тиші” — релаксації, яке ще називають “немовленням”; використовувати ситуацію для здобуття стабілізації, відновлення, ресурсу та творчості. Усвідомлювати, що музичні звуки впливають на енергоінформаційний потенціал організму, намагатись підтримувати своє здоров’я за допомогою власного голосу. Розвивати інтерес до музичної терапії.
Ключові слова: “внутрішня тиша”, рівновага, творчість, дихання, релаксація санскрит.
Обладнання: музичні інструменти, аудіо – або відеоаппаратура, записи музичних творів для прослуховування, стікери.
Цитата на дошці: У музиці буває так, що зовнішній світ перестає існувати і не залишається нічого, крім звуків, які вражають вас прямо в серце… (Гастон Леру, французький письменник).
Хід заняття
Вcтупна частина. Комфортне розташування педагогів.
Муз.терапевт – Доброго дня! Ми зібрались на таку камерну музичну зустріч, щоб поринути у цікавий світ звуків, ознайомитись з мистецтвом релаксації та попрактикувати його. У кожного звука є душа, і ми будемо намагатись відчути її.
— Який зараз стан вашої душі? Як ви себе почуваєте?
Повідомлення. Музичні звуки впливають на людину комплексно: покращують мислення, сприяють появі позитивних емоцій, допомагають довести справу до кінця та, навіть, інколи знайти себе. В терапевтичному ефекті музичних звуків немає сумніву. Слухати музику корисно, співати в душі — корисно.
Сьогодні виникає питання, як залучити дітей та підлітків до слухання класичної музики, адже зараз сучасні технології призводять до розвитку «кліпового мислення», яке не дозволяє довго тримати в пам’яті інформацію, логічно мислити, аналізувати. Мозок звикає до яскравих коротких вражень, частої зміни сюжетів, і тому насичена і послідовна інформація здається нудною. Проте, музика може робити дива. Її звуки можуть очищати, даючи досвід переживання, самозаглиблення. Назвемо звуки «чарівними», або «таємничими», такими, що мають безпосередній зв’язок з природою, Всесвітом. Як частинки живої природи, ми поєднуємося зі звуками… і так любимо їх…
Слухання в запису шуму дощу, морського прибою, співу пташок (3 хв.)
Заплющити очі, сіти зручно, ноги на підлозі, покласти руки на коліна, намагатися розслабитися.
— Які звуки виявились для вас приємними? Які картини ви уявляли? Чи були у вас роздуми в момент прослуховування? Як ви вважаєте, які звуки є найромантичнішими в природі? (звуки дощу). У звуків є цікава властивість – вони охоплють людину, простір, світ і линуть далі. Це безмежність!
Повідомлення. Пам’ятаєте, спочатку було СЛОВО… Але ж воно складається зі звуків. І життя починається з крику та плачу — перших звуків. І в звуках відображається минуле, сьогодення і майбутнє людини. Чи замислюємось, що звуки, які можемо проспівувати, мають саме природничу основу, і під час процесу проспівування їх відбувається самозвільнення людини від непотрібної або шкідливої інформації, яка, в буквальному сенсі пристає до всієї нашої тонкої душевної організації? Звуки мають чарівну силу: вони зцілюють.
Чому наспівування мелодії, або звуків є корисним? Ви коли-небудь звертали увагу на те, що незнайома людина, проходячи мимохідь, наспівує мелодію? Адже ми наспівуємо, находячись у доброму настрою, наче розправляємо крила! Відтворюємо приємні мелодії, які підтримують наш бадьорий стан.Чому важливо саме співати, а не декламувати? У людини декілька центрів мозку, що відповідають за її мовлення і тільки один найважливіший центр співу – такий собі естетичний мелодійний центр, який призводить організм людини в стан резонансу з ритмами та звуками Гармонії Всесвіту, де все підкоряється первісним та існуючим законам: чергування Ночі та Дня, обертання Землі навколо Сонця, приплив і відплив, існування Галактик та народження нових зірок. Деякі древні трактати стверджують, що існували такі цивілізації, які контактували співаючи. Видатний педагог Василь Сухомлинський в своїй практиці вчителювання проводив з дітьми так звані «Дні співу», коли не було розмов, всі тільки співали. І це було корисним для засвоєння навчального матеріалу та для розвантаження мозку. Наставник вважав музику могутнім джерелом думки. Привчати до хорошої музики та формувати музичний смак необхідно з дитинства. Відомий такий вислів В.Сухомлинського: «…В руках педагога є могутній засіб попередження грубості, безсердечності, морального безкультур’я — це лікування музикою».
Практична вправа «Заряд бадьорості». Танцювальні рухи Port de Bras (під повільну музику, за рухами педагога, 3-4 хв.).
Повідомлення. Є цікава східна притча про короля та мудреця. Колись, дуже багато віків тому, деякі королі бажали мати при своєму дворі мудрих і освічених людей, щоб отримувати при необхідності від них поради, адже і королям доводилось іноді опинятися в скрутному становищі. Однієї освіти та розуму було їм замало – треба, щоб філософ був мудрим і просвітленим, бажано, щоб міг прогнозвувати майбутнє.
Король звернувся до мудреця з проханням допомогти навчитися робити скульптури, або порадити вчителя для цієї справи. Але мудрець відмовився, мотивуючи, що треба починати не з цього.
Король: – А з чого краще починати?
Мудрець: – А як же ви, королю, можете освоїти мистецтво скульптури та живопису, якщо не вмієте танцювати?
Король: – То мені треба починати з мистецтва танцю?
Мудрець: – Та як же ви можете танцювати, якщо не маєте уявлення про мистецтво інструментальної музики, під яку ведеться танок?
Король: – То нам треба почити з вивчення інструментальної музики?
Мудрець: – Ні, найвеличніший, завжди треба починати з найголовнішого. Тому слухайте мене: найпервісніше мистецтво, з якого починається усе – це мистецтво Співу!
Король : – Ну що ж, тоді зі співу й почнемо.
Пропоную ознайомитись із східною культурою, її таємничими звуками та скористатись методикою, яку запропонував видатний індійський музикант, письменник, співак, директор музичної Академії в Вайтарні (Індія) Арун Апте, у якого я мала честь навчатися. На той час в Академії проходили навчання біля 70 студентів з різних країн та континентів. Арун Апте об’єднав всіх через мистецтво та спів. Його метод вокалотерапії через санскрит грунтується на проспівуванні з додаванням до кожного звуку «ОМ».
Таємниче слово ОМ, яке відоме в давньогрецькій мові як Омега, в англійській мові як дабл Ю (W), в усіх алфавітах зазнало змін. Наприклад Ом – це і АУМ, і АМІНЬ, і АМЕН та інш. Але це те ж саме слово, яким починаються найважливіші тексти. В давнину люди вважали, що, можливо, це слово-своєрідний “ключ ” до отримання чистих знань про будь-яке явище, тому що в ньому “закодовані” три сили: минулого, майбутнього, теперішнього. Спів навіть одного тільки ОМ, або АУМ, вже приводить до гармонізації стану людини; вони є найпопулярнішими та найсильнішими біджа-звуками. Дуже важливо співати колективно, хоча індивідуальні заняття також мають сенс.
Зараз ми саме й проведемо таку практичну вправу на проспівування ОМ або АУМ, а найкраще поєднати в А-О-У-М.
Практича вправа
1. Покладемо руку на серце. Спробуємо зосередитись на серцебитті. Відчуємо, що серце не тільки переганяє кров, але й транслює енергію любові, тобто звертаємо увагу на душевний тонкий аспект серцевої діяльності. Згадаємо, можливо, кого ми любимо: дітей, рідних, Батьківщину. Спробуємо відчути потік любові, який тече з серця.
2. Покладемо руку на тім’ячко, яке, по суті, також є нашим другим серцем. Проспіваємо звуки А-О-У-М. Відчуємо своє тім’ячко, як розкрите тім’ячко маленької дитини, що відкрита Всесвіту, Світлу,Творчій Силі. Потримаємо увагу на своєму відчутті.
3. Зробимо на собою веселку однією, або обома руками, уявляючи кольори.
Трошки посидимо в тиші, спокої, релаксі. Нічого не робимо, нічого не уявляємо.
Повідомлення. Біджа звуки — основні, первозданні звуки, проспівування яких дуже корисно для нашого організму, адже при цьому має місце стійкий очищуючий та гармонізуючий ефект. Це звуки алфавіту санскрит, який (разом з європейською латиною) являється витоком усіх індоєвропейських мов. Дуже популярним є проспівування алфавиту під час вивчення будь-якої мови.До речі, і сама мова —санскрит починається з 16 голосних звуків, які активізують в нашому організмі процеси мовлення. Адже мова— це прерогатива людини, вищий еволюційний рівень. Можливо те, що абетка санскриту починається саме з голосних звуків, є натяком на мову як суспільне явище. В українській мові багато слів, які мають санскритське коріння. «Біджа» на санскриті —насіння. Коріння слова наче схоже на на українське слово «збіжжя».
Проспівування біджа-звуків. Рекомендовано співати таким чином, щоб звук “Ммм” в складі біджі протягувався приблизно дві третини всього звучання. Бажано при цьому увагу тримати на тім’ячку, і туди ж “посилати” звук.
Кількість проспівувань має значення, але педагог має право скорочувати їх, щоб не переобтяжувати увагу учнів.
Можна проспівувати всі вправи, а можна зосередитися на одній-двох, трьох вправах з метою “пропрацювати ” їх.
“Розкриття Червоної Квітки”
Співаємо ЛАМ 4 рази. Колір червоний, нота “до”, краще використовувати струнний інструмент, але можна будь-який. Якості: чистота, невинність, спонтанність, радість, рівновага. “Розкриття Помаранчевої квітки” Співаємо звук ВАМ 5 разів. Колір помаранчевий, нота “ре”.
Якості: творчість, чисті знання, інтелект.
“Розкриття Жовтої Квітки”
Співаємо звук РАМ 5 разів. Колір жовтий, нота “мі”.
Якості: спокій, умиротворення, енергія життя,спокійне сприйняття реальності.
“Розкриття Зеленої Квітки”
Співаємо звук ЙЯМ 6 разів. Колір зелений, нота “фа”.
Якості: любов, щирість, відданість, хоробрість.
«Розкриття Блакитної Квітки»
Співаємо звук ХАМ 6 разів. Колір блакитний, нота “соль”.
Якості: колективність, стан радісного та спокійного споглядача всього процесу життя. Відчуття себе невід’ємною частиною Цілого.
“Розкриття Синьої Квітки”
Співаємо звуки ХАМ, КШАМ, ОМ по два рази або кратну кількість разів. Колір синій, фіолетовий, нота “сі”.
Якості: чистота, жертовність,прощення, самозаглиблення, внутрішня тиша, стан “без думок”, усвідомлення філософії, всіх найважливіших аспектів людського буття.
«Розкриття Квітки 1000 пелюсток»
Співаємо звук АУМ. Неважливо скільки разів, але зосереджено та спокійно. Всі кольори, всі звуки. Як всі кольори разом дають білий колір, а всі звуки одночасно дають тишу, так цей рівень дає трансформацію власної свідомості в колективну, підключення до всіх надбань людства (ноосфера Вернадського), особливий стан спокійного споглядання Краси та Гармонії.
Після співу бажано спокійно посидіти на килимку або стільці, плекаючи в собі цей стан тиші та усвідомлення без напруги, намагань і думок. Або в тиші, із заплющеними очима, щоб виключити зоровий контакт і зосередитися на своїх відчуттях.
Повідомлення. Як варіант, можна послухати класичну музику, наприклад: Моцарт, концерт номер 21 , 23 для ф-но з оркестром; Бах: концерт фа-мінор для фортепіано з оркестром, adagio; Гендель: арія Альміри, Перселл, арія Дідони.
Така, або подібна музика підсилить терапевтичний ефект, тому що і сама по собі ним володіє. Музика Моцарта дуже корисна при захворюваннях, спричинених порушеннями інтелектуальної діяльності, вона має особливий унікальний ритм. Музика Баха виховує саму душу, стверджуючи безмежну велич Всесвіту. Гендель відкриє цінність умиротворення, величного спокою, цінність колективності. Під час слухання також важливо підтримувати частину уваги в області тім’ячка. Можна іноді навіть помасажувати це місце по годинниковій стрілці.
Є продовження цієї методики, де використовуються вже не тільки біджа-звуки, але й так звані “свари”, тобто, індійські ноти. Як йде сольфеджування європейських нот, так співаються і свари, хоча зміст їх дещо інший. Іноді зміст знайомих слів втрачений. Так і назви звичних для нас нот “до, ре, мі” – це склади релігійного псалма, написаного на латині, але ми про це забули. Назви індійських нот – це крики тварин та птахів, організовані в звукочастотній системі – так їх почули древні мудреці. І, співаючи їх, ми повертаємо себе в емоційний та інстинктивний тваринний світ, адже людина – не тільки носій інтелекту, але ще й емоцій. Для сучасної людини важливо підтримувати зв’язок з живою природою.
Рефлексивна частина заняття. На дошці прикріплені три аркуші паперу з написами: – факти, які викликали позитивні емоції (1) – те, що не зацікавило, чи виявилось неважливим (2) – зацікавило і є бажання дізнатись детальніше (3).
Педагогам пропонується поставити на своїх стікерах відповідні позначки і наклеїти їх на відповідні аркуші на дошці. Муз.терапевт читає і аналізує. Виступи педагогів за бажанням.
Ці вправи, які були отримані від видатного вчителя, дають як терапевтичний, так і розвиваючий ефект. Можуть використовуватися перед заняттями з підлітками для покращення сприйняття навчального матеріалу та як окремі заняття. Методика працює для підлітків, студентів, слухачів, які навчаються в звичайних закладах освіти, на музичних факультетах і, навіть, окремі практичні вправи для дітей з ООП, які навчаються в спеціальних закладах.
Використана література:
1.Антонова-Турченко О.Г., Дробот Л.С. Музична психотерапія: Посібник-хрестоматія.—К.:ІЗМН,1997.—260 с.
2. Кємпбелл Дон. Эффект Моцарта. Пер. с англ. Л. М. Щукин; Худ. обл. М. В. Драко.— Мн.: ООО «Попурри», 1999.— 320 с.
3. Романова Н. Колискові пісні світу. Музична терапія.— Запоріжжя.: Статус, 2021.—52 с.
4. Шабутін С., Хміль С, Шабутіна І. Зцілення музикою: Монографія.—Тернопіль: Підручники і посібники, 2008.— 192 с.
Наталія Романова
педагог, музичний терапевт, м.Київ
ТВОРЧІ КОНКУРСИ
Також цікаво і корисно: міжнародні фахові двотурові конкурси талантів:- Конкурс АЛЕЯ ЗІРОК УКРАЇНИ
- Конкурс СУЗІР’Я УКРАЇНА-ЄВРОПА
- Конкурс NEW YORK STARLIGHTS
- Конкурс LONDON STARS
- Конкурс ПАРИЖ: ТАЛАНТИ ЄВРОПИ
- Конкурс БЕРЛІН: ТАЛАНТИ ЄВРОПИ
- Конкурс РИМ: ТАЛАНТИ ЄВРОПИ
- Конкурс HOLLYWOOD ALLEY
- Конкурс TOKYO ART NINJA
- Конкурс ЗІРКИ ЄВРОПИ
- Конкурс WORLD VISION
- Конкурс СУЗІР’Я ТАЛАНТІВ: АМЕРИКА
- Конкурс Я МАЮ ТАЛАНТ!
- Конкурс ЗОРЯНИЙ ШЛЯХ
- Конкурс ТВОРЧА ПЕРЕМОГА
- Конкурс ПЕДАГОГІЧНА МАЙСТЕРНІСТЬ
- Конкурс педагогічної майстерності СОНЦЕ СОКРАТА
- Конкурс ТВОРЧА СОТНЯ
- Конкурс РІЗДВЯНА ЗІРКА